flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Критерії оцінювання суддів та відбір суддів на основі вдосконаленої бази: опубліковано Меморандум з ЄС щодо надання Україні 18 млрд євро

23 січня 2023, 15:41

Меморандум про макрофінансову допомогу від ЄС передбачає затвердження та оприлюднення оновленою ВККС положення про відбір суддів, у тому числі щодо чітких критеріїв оцінювання та методології оцінювання.

Отримання коштів від ЄС буде залежати і від реалізації судової реформи. Новим ключовим завданням для України у цьому аспекті є вдосконалення відбору суддів. У даному розрізі Меморандум про «макрофін» перегукується з Державною антикорупційною програмою (ДАП), яку розробляла НАЗК.

Так, Міністерство фінансів оприлюднило Меморандум про взаєморозуміння з Європейським Союзом. Він містить узгоджені сторонами умови щодо отримання Україною масштабної макрофінансової допомоги (МФД) у сумі 18 млрд євро. 

Документ було підписано Міністром фінансів Сергієм Марченком, Головою Національного банку Андрієм Пишним від української сторони та Виконавчим віце-президентом Європейської Комісії Валдісом Домбровскісом від ЄС 16 січня 2023 року.

«Виконання Україною умов Меморандуму сприятиме ритмічному та прогнозованому отриманню коштів у рамках МФД протягом 2023 року. Перший транш у розмірі 3 млрд євро у рамках зазначеної Програми Україна отримала 17 січня 2023 року», - зазначили у Мінфіні.

«Додаткова безповоротна підтримка, яка може надходити від держав-членів, третіх країн або третіх сторін, може бути виділена за наявності та відповідно до умов, викладених в угоді про фінансування, укладеній між Україною та Комісією для фінансування заходів, спрямованих на досягнення однієї або декількох таких цілей:

a) відновлення, наприклад, у частині критичної інфраструктури, такої як енергетична інфраструктура, системи водопостачання, транспортні мережі, внутрішні дороги чи мости, або в стратегічних секторах економіки та соціальній інфраструктурі, такій як заклади охорони здоров’я, школи та житло для переміщених осіб, у тому числі тимчасове та соціальне житло;

b) секторальні та інституційні реформи, включаючи антикорупційну та судову реформи, повагу до верховенства права, належне врядування і модернізацію національних та місцевих інституцій», - зазначено у Додатку «Вимоги до звітності та умови політики».

Зокрема, у сфері «верховенство права» передбачено наступне.

  1. Завершення відбору [1 квартал 2023 року] та призначення [2 квартал 2023 року] нового керівника Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).
  2. Відновити Вищу раду правосуддя та Вищу кваліфікаційну комісію суддів України на основі поточної роботи Етичної ради та Конкурсної комісії [3 квартал 2023 року].
  3. Розробка та ухвалення всеосяжного стратегічного плану реформування всього правоохоронного сектору як складової безпекового середовища України [3 квартал 2023 року].

       4. Удосконалення відбору суддів:

(а) докласти зусилля для впорядкування етапів відбору та зміни їх послідовності;

(b)переглянути тривалість обов'язкового періоду підготовки суддів;

(c) затвердження та оприлюднення оновленою ВККС положення про відбір суддів, у тому числі щодо чітких критеріїв оцінювання та методології оцінювання [2-3 квартали 2023]; і запуск процедури відбору суддів на основі вдосконаленої бази [4 квартал 2023].

  1. Удосконалення нормативно-правової бази у сфері протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму шляхом розробки відповідного вторинного законодавства та досягнення прогресу в розвитку інституційної спроможності щодо бенефіціарної власності [3 квартал 2023 року].
  2. Прийняти та розпочати імплементацію відповідного законодавства, спрямованого на криміналізацію великомасштабної контрабанди всіх товарів, передбачивши ефективні покарання у вигляді позбавлення волі за кожну шкоду, завдану державному бюджету понад визначений поріг [4 квартал 2023 року].
  3. Подальше посилення потенціалу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), серед іншого шляхом запровадження оцінки ефективності, покращення відбору її керівництва та інших заходів, спрямованих на забезпечення її відповідальності та незалежності [4 квартал 2023 року].

«З метою запобігання порушенням і шахрайству, пов’язаним з використанням цієї підтримки в рамках інструменту, а також для забезпечення захисту фінансових інтересів ЄС, застосовуватимуться відповідні положення Кредитної угоди, зокрема ті, що стосуються регулярних перевірок Країною використання допомоги Європейського Союзу, а також перевірок, аудитів та розслідувань, проведених Комісією, включаючи Європейське бюро по боротьбі з шахрайством, Європейський суд аудиторів та Прокуратуру Європейського Союзу.

Також положення Кредитної угоди та Угоди про фінансування щодо дострокового погашення застосовуватимуться у випадку, якщо буде  встановлено, що Країна, у частині управління підтримкою в рамках інструменту, бере участь у будь-яких актах шахрайства, корупції або будь-якій іншій незаконній діяльності.

Крім заходів, включених до цього МпВ, очікується, що Україна в рамках процесу членства у «подальшому посилить боротьбу з корупцією, зокрема на високому рівні», як зазначено у висновку Комісії щодо цього», - вказується у документах.