flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Кабмін запропонував зміни до закону про доступ до судових рішень, які дозволяють обмежувати доступ до Реєстру судових рішень та даних щодо розподілу справ.

02 листопада 2022, 08:54

  Уряд пропонує внести зміни до закону про доступ до судових рішень, дозволивши Державній судовій адміністрації обмежувати право вільного користування Реєстром судових рішень та іншими даними офіційного вебпорталу судової влади України. Зокрема, це можуть бути дані стосовно авторозподілу справ, стану розгляду справ тощо.

   Так, Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді України законопроект «Про внесення змін до розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо забезпечення здійснення правосуддя в умовах воєнного стану 8168.

  «Законопроект спрямований на забезпечення здійснення правосуддя за участю присяжних в умовах воєнного стану, а також на забезпечення захисту інформації, що міститься на офіційному вебпорталі судової влади України під час дії воєнного або надзвичайного стану», - зазначає КМУ.

   Проектом Закону пропонується:

  • тимчасово встановити, що в період дії воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) за умови неможливості сформувати та затвердити список присяжних, на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, такий список формується та затверджується відповідним територіальним управлінням Державної судової адміністрації України;
  • передбачити, що у разі неможливості затвердження списку присяжних у місячний строк територіальне управління Державної судової адміністрації України повідомляє про це відповідний окружний суд. У такому разі до здійснення правосуддя суд залучає присяжних зі списку присяжних, трирічний термін якого сплив, на строк не більше трьох місяців з дня скасування (припинення) воєнного стану;
  • визначити, що у період дії воєнного або надзвичайного стану Державною судовою адміністрацією України може бути обмежено право вільного користування офіційним вебпорталом судової влади України для захисту інформації, яка на ньому міститься.

     Щодо можливості закриття доступун до Реєстру судових рішень, Кабмін пояснює це так.

   «Згідно зі статтею 4 Закону судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень (далі – ЄДРСР), є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України.

   Обмеження права вільного користування офіційним вебпорталом судової влади України допускається настільки, наскільки це необхідно для захисту інформації, яка за рішенням суду щодо розгляду справи у закритому судовому засіданні підлягає захисту від розголошення.

    До Міністерства юстиції України звернувся Уповноважений Верховної Ради України з прав людини з листом, в якому повідомив, що під час здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина ним було проведено аналіз законодавства і моніторинг практичного дотримання його вимог в умовах дії правового режиму воєнного стану та виявлено проблему щодо обмеження користувачів ЄДРСР у загальному та повному доступі до судових рішень у період воєнного стану.

   За інформацією Державної судової адміністрації України, ЄДРСР та сервіси «Стан розгляду справ» і «Список справ, призначених до розгляду», які розміщені на офіційному вебпорталі судової влади України, були закриті з метою безпеки: зокрема, збереження реєстру, захисту його від кібератак, а також приховання інформації про суддів і суди, які приймали рішення стосовно тих чи інших осіб, які могли б зацікавити окупантів. На сьогодні кіберзахист ЄДРСР значно посилено, що дозволило відкрити його для всіх категорій користувачів. Однак за повідомленням Державної судової адміністрації України, доступ до ЄДРСР або окремих рішень у ньому може бути знову обмежений для запобігання загрозам життю і здоров’ю суддів та учасників судового процесу, а також у разі виявлення ознак кіберзагрози.

   При цьому слід зазначити, що Закон не містить такої підстави обмеження доступу до офіційного вебпорталу судової влади України, як загрози кібератак країни, яка вчиняє військову агресію проти України або введення на всій території України чи окремих її частинах воєнного чи надзвичайного стану».

    Щодо зміни суб’єкта формування та затвердження списку присяжних

   «Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

У зв’язку з цим Законом від 14.04.2022 № 2201-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» внесено зміни до КПК, відповідно до яких кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів, крім здійснення кримінального провадження у суді, в якому до моменту введення воєнного стану та набрання чинності цією частиною було визначено склад суду за участю присяжних.

   При цьому статтею 64 Конституції України передбачено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не може бути обмежено право людини і громадянина на захист судом.

   Таким чином на сьогодні процесуальним законодавством визначено категорії судових справ, які передбачають участь присяжних у здійсненні правосуддя. У разі закінчення строку дії списку присяжних та неможливості його формування на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, розгляд таких категорій справ буде неможливий.

   З огляду на зазначене виникла необхідність у зміні суб’єкта формування та затвердження списку присяжних на час дії воєнного стану на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій», - зазначили у КМУ.