Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ПОТРЕБИ І БЮДЖЕТ
Сервери, комп’ютери, принтери, сканери, багатофункціональні пристрої, обладнання для здійснення аудіо-, відеофіксації судового засідання та відеоконференцзв’язку – засоби інформатизації, необхідні для повноцінного функціонування судової установи. Вони використовуються для підвищення рівня ефективності та доступності правосуддя, оптимізації роботи суддів та апарату суду.
Потреба у засобах інформатизації – завжди актуальна. Адже будь-яке обладнання, за умови постійного використання, з часом виходить з ладу в силу свого зношування, або ж просто припиняє відповідати сучасним вимогам.
Враховуємо і фактор війни: приміщення судових установ внаслідок ворожих атак зазнають руйнувань та пошкоджень. Техніка стає непридатною для використання.
Наприкінці кожного року Територіальними управліннями Державної судової адміністрації України проводиться моніторинг, збирається та узагальнюється інформація щодо матеріально-технічних потреб судів. ДСА України вживаються заходи щодо виділення ресурсу на придбання техніки та її обслуговування.
Варто зазначити, що протягом останніх років система правосуддя працює в умовах недофінансування. Забезпечення потреб переважно відбувається за рахунок понадпланових надходжень судового збору.
Як змінювався рівень забезпечення судів засобами інформатизації можна відстежити, ознайомившись з даними, що наводимо нижче.
МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СУДІВ ЗАСОБАМИ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ – В ДЕТАЛЯХ
Окреслимо низку етапів.
Після опрацювання Державною судовою адміністрацією України сформованої потреби та виділення фінансового ресурсу (збільшення кошторисних призначень) – замовники формують тендерну документацію, з урахуванням рекомендованих технічних вимог для всіх засобів інформатизації, призначених для використання в судах. Ці Вимоги розроблено адміністратором Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та інших інформаційних систем і сервісів судової влади – Державним підприємством «Інформаційні судові системи» згідно чинного законодавства у сфері інформатизації.
Щорічно Вимоги актуалізуються і надсилаються ДСА України судам, територіальним управлінням ДСА України, органам судової влади для використання в роботі.
Тендери відбуваються через електронну систему державних закупівель «Прозоро». Перевага віддається найбільш економічно вигідній пропозиції.
Слід зауважити, що закупівлі для місцевих загальних судів здійснюють територіальні управління ДСА України. Місцеві господарські, окружні адміністративні та апеляційні суди проводять закупівлі самостійно.
!Техніка закуповується сертифікована.
ПРАКТИЧНИЙ ПРИКЛАД
Досвідом закупівлі багатофункціональних пристроїв (БФП) для потреб районних судів столиці ділиться керівниця територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві Наталія Чумак:
«Партія БФП моделі Pantum M7100DN (з додатковим комплектом витратних матеріалів) у кількості 100 одиниць на суму 1 920 000,00 грн була придбана шляхом закупівлі (відкритих торгів з особливостями) у квітні 2023 року.
Під час проведення закупівлі потенційний постачальник запропонував цей товар. Технічні характеристики товару відповідали викладеним у тендерній документації технічним вимогам та були підтверджені відповідними сертифікатами.
Посилання на закупівлю: https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2023-03-16-011558-a
Отже, з метою усунення проблеми, було сформовано відповідну заявку на ремонт БФП моделі Pantum M7100DN, що перебуває в користуванні судді
І. Тесленко.
Зі слів судді, майстер, який попередньо оглядав пристрій, пояснив причину несправностей, що виникли, низькою якістю китайської техніки».
Керівництво ТУ ДСА України в місті Києві, взявши до уваги інформацію, оприлюднену суддею, вирішило отримати офіційні коментарі щодо якості сертифікованої техніки від обслуговуючої компанії - ТОВ «Компанія «Сервіс Солюшенс».
Денис Шубін, директор ТОВ «Компанія Сервіс Солюшнс»:
«Наш співробітник не надавав жодних оцінок щодо виробника, придатності техніки до використання в судах чи її списання. Такі питання виходять за межі його компетенції та не обговорювалися з представниками суду.
…Хотілось би додати, що більшість оргтехніки відомих світових брендів виробляється в Китаї. Підтвердженням того, що БФП PANTUM є надійними виробником є той факт, що наша компанія рік тому поставила 200 БФП PANTUM M7100DN іншому замовнику (Держустанова), які теж використовуються не в ідеальних умовах, але жодного звернення по їх ремонту ми не отримали, тобто при правильній експлуатації ця техніка цілком надійна».
Щодо усунення несправностей в БФП Pantum, що перебуває в користуванні судді І. Тесленко в обслуговуючій компанії пояснили, що виникла потреба: заміни блоку ф’юзера, ремонту механічної частини, зокрема вузлів подачі та виводу носія. Також повідомили, що «всередині принтера було виявлено фрагменти скріпки в механізмі. Це могло спричинити заминання паперу та пошкодження внутрішніх компонентів.
Денис Шубін, директор ТОВ «Компанія Сервіс Солюшнс»:
"Хочу звернути увагу, що в 2023 році ТУ Державної судової адміністрації України в місті Києві всього було придбано 100 одиниць даної БФП, за період експлуатації з травня 2023 року по липень 2025 року загалом було отримано 74 звернення щодо обслуговування даних БФП, з них 6 звернень (2 звернення в період 10.2024-12/2024, 4 звернення в період 01/2025-03/2025) були пов’язані з ремонтом блоку ф’юзера (механічні пошкодження в результаті попадання сторонніх предметів).
68 звернень стосувались технічного обслуговування та оновлення програмного забезпечення, що свідчить про високу якість даного обладнання».
Щодо строків реагування на заявку та виконання робіт – інформацію викладено у листі.
БФП, що перебуває в користуванні судді Солом’янського районного суду судді І. Тесленко, було відремонтовано.
Фахівці з сервісного обслуговування закликають уважно ставитися до використання засобів інформатизації та не порушувати правила експлуатації.
Варто також зазначити: у разі, якщо техніка не підлягає ремонту, але гарантійний термін експлуатації не закінчився, територіальними управліннями
ДСА України порушується питання про заміну такої техніки на нову за умовами її придбання.
Тимчасова відсутність одиниць засобів інформатизації компенсується за рахунок використання іншої техніки з наявного в суді арсеналу.
ПРОЦЕС ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СУДІВ ЗАСОБАМИ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ – ТРИВАЄ
За результатами проведеного аналізу, Державною судовою адміністрацією України спільно з розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та адміністратором Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та інших інформаційних систем і сервісів судової влади – Державним підприємством "Інформаційні судові системи" було визначено, що потреба на заміну зношених та морально застарілих засобів інформатизації в судах, а також на закупівлю нових, станом на 1 січня 2025 року становила 525, 7 млн грн за попереднім розрахунком.
За рахунок виділених додаткових коштів, заплановано придбати 4 995 одиниць техніки, на загальну суму 181,9 млн грн.
За умови здійснення закупівель, загальний показник рівня забезпечення судів до кінця 2025 року зросте до 97%.
Створення належних умов для стабільної роботи судової системи – напрям, що залишається для Державної судової адміністрації України пріоритетним. Забезпечення засобами інформатизації судів – процес безперервний.
Як відбувався процес забезпечення засобами інформатизації у 2024 році - у відео