flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Що таке кібергрумінг та як убезпечити від нього дітей: поради кіберполіції

04 грудня 2024, 10:37

    Сучасні інтернет-технології дозволяють здійснювати онлайн-покупки, знаходити однодумців, підтримувати віддалене спілкування з друзями та навіть будувати романтичні стосунки. Але як дорослим, так і дітям важливо знати і про небезпеки цифрового простору, щоб не стати жертвами зловмисників.

Кібергрумінг (від англ. grooming – залицяння) — це встановлення дорослими довірливих стосунків з неповнолітніми через інтернет для подальшого шантажування, залякування, а також вступу з ними в інтимний зв'язок, вчинення сексуального насильства. Зловмисники маніпуляціями, шантажем чи погрозами змушують людину тримати їх спілкування у секреті від рідних та друзів.

    Грумери можуть вдавати з себе однолітка та однодумця потенційної постраждалої особи, використовуючи фейкові облікові записи та фотографії сторонніх людей. Поступово входячи в довіру, зловмисники під різними приводами можуть переконувати дитину зустрітися особисто чи спонукати надіслати чутливі фото або відео для подальшого шантажування.

У деяких випадках грумери можуть видавати себе за модельного рекрутера, спортивного тренера чи знаменитість, щоб побудувати зі своєю жертвою спілкування з позиції наставника і переконати вчинити бажані дії.

Поступово зловмисники маніпуляціями, шантажем чи погрозами змушують постраждалу особу тримати їх спілкування у секреті від рідних та друзів.

Як запобігти грумінгу?

Дорослі грають важливу роль у захисті дітей від негативних впливів онлайн, тому вони мають самі усвідомлювати небезпеки та підтримувати відкрите доброзичливе спілкування, аби дитина не почувалася самотньою і не боялася звертатися за допомогою у майбутньому.

  • Підтримуйте довірливе спілкування про онлайн-досвід, щоб дитина могла вільно ділитися будь-якими турботами чи питаннями. Будьте готові вислухати та допомогти у складних ситуаціях (отримання повідомлень з погрозами чи шантажем тощо).
  • Навчіть тримати особисті дані в секреті та обережно ставитися до онлайн-знайомств. Розповсюдження в інтернеті особистої інформації, приватних фотографій, номера телефону, адреси проживання, реквізитів банківських карток, зображень документів створює ризик постраждати від дій зловмисників.
  • Допоможіть встановити приватність облікових записів дитини у різних соцмережах. У такий спосіб вони зможуть контролювати хто стежить за їх обліковими записами.
  • Заохочуйте дітей періодично переглядати своїх підписників та, за необхідності, видаляти підозрілі акаунти, власників яких вони не знають особисто.
  • Розкажіть про важливість цифрової репутації, її вплив на реальне коло спілкування та ставлення однолітків у реальному житті.
  • Встановіть необхідні налаштування для захисту ґаджета, яким користується дитина. Переконайтеся, що вона зможе самостійно під’єднатися та відкривати необхідні вебресурси, не маючи при цьому доступу до потенційно небезпечних сайтів.
  • Встановіть правила використання інтернету, при потребі моніторте активність вашої дитини в мережі. Також навчіть розпізнавати потенційно небезпечні вебсайти.
  • Обов’язково налаштуйте двофакторну автентифікацію для захисту облікових записів. Навчіть використовувати надійні, складні паролі, різні для кожного ресурсу і не повідомляти їх нікому.
  • Домовтеся, що під час навчання дитина буде використовувати тільки визначені вчителями програми, месенджери та вебсайти з навчальним матеріалом. Для зручності створіть відповідні закладки у браузері.