flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Електронний суд покращив ефективність розгляду судових справ, – дослідження ЕВА

18 листопада 2024, 15:59

Європейська Бізнес Асоціація у партнерстві з юридичною фірмою AEQUO провела експертне дослідження «Судовий індекс» у 2024 році. 

    Цього року дослідження демонструє деяку незначну негативну динаміку оцінки бізнесом роботи судової системи. Інтегральний показник Судового індексу 2024 знизився до 2,60 балів за 5-ти бальною шкалою порівняно із 2,73 балів у 2023 році.  

Серед компонентів індексу знизилась оцінка якості організації та діяльності судової системи юридичними фахівцями – з 3,13 балів минулого року до поточних 3,05. Оцінка неупередженості судової системи юристами також дещо погіршилась – до 2,56 балів у 2024 році порівняно з 2,88 балів раніше. Так, 42% опитаних фахівців зустрічаються із упередженістю судової системи.  

Водночас рівень довіри до судової системи з боку керівників компаній залишився сталим та навіть дещо зріс – до 2,19 балів (2,17 минулого року). Зазвичай оцінка керівників є суттєво нижчою за оцінку експертної юридичної спільноти. 

 

    Перелік факторів організації та діяльності судової системи, які експерти оцінили найвище, залишається незмінним з минулого року – це доступність судових рішень, кваліфікація та професіоналізм суддів, якість судових рішень та передбачуваність результатів судового процесу. Гірші оцінки мають незалежність судової системи, строки прийняття судових рішень та об’єктивність судового процесу.  

До топ-3 факторів негативного впливу на довіру до судової гілки влади респонденти опитування віднесли (1) корупцію та хабарництво в рамках судового процесу, (2) занадто високу завантаженість судів, що призводить до зниження якості судового розгляду, (3) неоднозначність законодавства, з яким має справу суд.  

Серед найбільш поширених проблем, що виникають під час судових засідань, учасники опитування згадали затримки в проведенні, відсутність реакції суддів на зловживання учасниками процесуальними правами та поверхневий розгляд справ/недотримання всіх етапів судового розгляду.  

    Найвищу оцінку роботи від професійної спільноти знову отримали господарські суди – 2,72 балів з 5-ти можливих (2,83 – у 2023 році). На другому місці – адміністративні із оцінкою 2,59 балів, і на третьому – загальні суди з оцінкою 2,5 балів. Така тенденція збігається з висновками дослідження за попередні роки.   

Найбільш нагальними завданнями в діяльності судової влади бізнес називає подолання корупції, забезпечення незалежності судової влади від впливу з боку інших гілок влади та дотримання судами принципу верховенства права.   

     Коментуючи зміни в судові системі за останні пять років, учасники дослідження стверджують, що електронний суд створив нові можливості для ефективного розгляду судових справ. З цим погоджуються 76% респондентів. З негативних тенденцій – 44% вважають, що строки розгляду судових справ збільшилися. Разом з тим 36% відмічають покращення якості судових рішень.