flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Індекс глобального гендерного розриву

У березні 2021 року  фахівці Всесвітнього економічного форуму опублікували звіт «Глобальний гендерний розрив» (The Global Gender Gap Report), в якому визначили індекс гендерного розриву у 153-х країнах світу.

Індекс глобального гендерного розриву (Global Gender Gap Index) призначений для вимірювання реального рівноправ’я між представниками обох статей за субпоказниками:

Вперше звіт про глобальний гендерний розрив був опублікований в 2006 році, і з того часу щорічно представляється на Всесвітньому економічному форумі.

Лідером - за показниками «Індексу глобального гендерного розриву -2021»-  12-й рік поспіль є Ісландія.

Традиційно у першій п’ятірці – скандинавські країни: Фінляндія ( 2 місце), Норвегія (3 місце),  Швеція (5 місце). 4 місце посіла Нова Зеландія.

 Україна у рейтингу «Глобального гендерного розриву-2021» посіла сумарне 74 місце- з-поміж  156 країн, що оцінювалися.

За субпоказниками:

За субпоказником Політичні повноваження Україна посіла 103 місце/ 

Для порівняння, з-поміж пострадянських країн у рейтингу глобального гендерного розриву Литва посіла сумарне 8 місце, Латвія – 20 місце, Молдова- 28 місце.

Канада – за даними «Індексу глобального гендерного розриву-2021» - на 24 місці, Великобританія -на 23 місці, США на 30 місці.

Сирія, Пакистан, Ірак, Ємен, Афганістан- на протилежному кінці шкали (152-156  місця), що свідчить про значний розрив у можливостях жінок і чоловіків. 

Цього року, згідно з висновками звіту, прогрес у розширенні політичних прав і можливостей жінок у всьому світі призупинився, що призвело до збільшення розрахункового часу подолання сумарного глобального гендерного розриву до 135,6 років.

Згідно з даними звіту Всесвітнього економічного форуму «Індекс глобального гендерного розриву (березень 2021 року) , збільшився і економічний гендерний розрив - через зниження участі жінок на ринку праці.

Станом на березень 2021 року, гендерний розрив в економічних можливостях жінок і чоловіків на ринку праці складає 35%.

Крім того, обмежене представництво жінок на керівних посадах засвідчує,  що стійка «скляна стеля» все ще існує навіть у найрозвиненіших економіках.

Наприклад частка жінок на керівних і адміністративних посадах  у Сполучених Штатах Америки складає лише 42%; у Швеції - 40%; у Великобританії - 36,8%; у Франції - 34,6%; в Німеччині- 29%; в Італії та Нідерландах - 27%; в Кореї - 15,6%; а в Японії - 14,7%.

Не зважаючи на деякий прогрес у цьому році, розрив у заробітній платі (коефіцієнт заробітної плати жінок до заробітної плати чоловіків, що перебувають на аналогічних позиціях)складає приблизно 37%, а розрив у доходах все ще залишається близьким до 51%.

Серед країн з розвиненою економікою найкращі результати має Швеція, але і там розрив у доходах жінок і чоловіків складає приблизно 18%,. У Данії розрив у доходах- 38%, у Франції - 39%, Німеччині- 30%, у США - 35%.

Експерти Всесвітнього економічного форуму пов’язують цей розрив з такими факторами, як обмежений доступ жінок до фінансових ресурсів, ринку капіталу та  землі (для прикладу, у 74% країн- з тих, що оцінювалися, не всі жінки мають доступ до банківського рахунку, у 81%, країн не всі жінки мають повне право успадкування), .концентрація жінок у галузях з більш низькою заробітною платою, на низькооплачуваних посадах, подвійне навантаження жінок, що обмежує можливості професійного розвитку, змушує жінок працювати в режимі неповної зайнятості або за тимчасовими контрактами, а також з факторами дискримінації за ознакою статі та упередженим  ставленням роботодавців під час працевлаштування жінок, визначення розміру заробітної плати, кар'єрного зростання.

ІІ. “Рейтинг щастя” ООН (World happiness report-2021)

Прикметно, що країни, які лідирують за показниками «Індексу глобального гендерного розриву» (переважно-скандинавські), посіли найвищі позиції у «Рейтингу щастя» ООН (World happiness report-2021):

  1. Фінляндія
  2. Данія
  3. Швейцарія
  4. Ісландія
  5. Нідерланди
  6. Норвегія
  7. Швеція

Щасливі країни- не обов’язково найбагатші. На загальний Індекс щастя впливають такі показники, як:

Оцінюються також такі непрямі показники стану суспільства, як:

Крім того, на результат впливало суб'єктивне відчуття щастя або нещастя, яке визначалося в результаті опитування громадської думки.

Наприклад, враховувалися відповіді на запитання про минулий день: Чи сміялися ви? Чи було відчуття задоволення, радості, щастя ? Чи відчували занепокоєння, гнів?

Згідно  «Рейтингу щастя – 2021»  Україна посідає 110 місце (з-поміж 149х країн, що оцінювалися).

Динаміка «Індексу щастя» України: